Články Komentáře

Stavařov » Internet v domě

Internet v domě

V našem domě jsou dostupné tři kabeloví operátoři poskytující internet:

  • Megasphera (připojení optickým kabelem s vysokou rychlostí)
  • Edera (připojení optickým kabelem s vysokou rychlostí)
  • Magnalink

V závislosti na předchozí majiteli bytu, který jste koupili může být již do Vašeho bytu přivedena zásuvka jednoho z těchto operátorů. Pokud předchozí majitel nebyl přes tyto operátory připojený, je nutná jednorázová instalace připojení k internetu. Společnosti Megasphera i Edera nabízí pro naše obyvatele zřízení nové zdarma a při využití vyšších tarifů i zdarma zapůjčí, nakonfigurují a budou provozovat váš domácí router.

Technici vybraného operátora vám mohou případně i rozvést kabeláž po vašem bytě. Kabely standardně vedou v plastových lištách, ale díky dobrým omítkám v našem domě není problém kabely zaškrábnout do omítek a vyvést v hezkých pokojových zásuvkách. S techniky se jistě dohodnete na složitějším zasíťování s použitím switchů (rozdvojky pro datové vedení) a podobně.

Váš router bude mít zcela jistě i Wi-Fi, ale vzhledem k tomu, že Wi-Fi router tu má každý druhý byt, je pásmo poměrně dost zaplněné a dochází k zarušení příjmu. Z toho důvodu doporučujeme určitě po koupi bytu řešit rozvody datových kabelů do všech pokojů, kde budete chtít internet do budoucna konzumovat – ideálně do každého pokoje alespoň jednu zásuvku.

Osobní zkušenosti: aktuálně jsem připojený přes Megasphera tarifem „Medium Rare“ za 330,- měsíčně a běžně dosahuji rychlostí kolem 500Mbit/s up/down s velice dobrým pingem. S touto rychlostí můžete bez problémů ve 4 členné domácnosti pohodlně sledovat 4 separátní 4k streamy na Netflixu nebo být současně připojeni na online konferenci s videem.

Za SVJ Stavařov,
Jan Novotný

Komentáře jsou uzavřeny